Výhody a nevýhody sexuálního půstu

Výhody a nevýhody sexuálního půstu

Napsali jste si na seznam novoročních předsevzetí celibát? Pak myslete na to, že to nejspíše ovlivní vaše duševní i fyzické zdraví. Ptáte se, jak přesně? Zjistěte, co život bez sexu obnáší, jaká má pozitiva a co na to řekne vaše vagína či penis.

Portál health.com přišel s velmi zajímavými informacemi o výhodách a negativech sexuální abstinence. Možná i vy jste měli období, kdy jste na sex neměli ani pomyšlení. Třeba pokud jste náchylní na podzimní deprese. Jenže co když to není podzimem a sex vás prostě delší dobu nebere? Nebo jste naopak na sexu tak závislí, že si od něj chcete dát pauzu? Ano, sexuální abstinence vás ovlivní, ale nejspíš nepůjde o radikální nebo nevratné stavy. Co se tedy skutečně stane s vaším tělem – včetně vagíny nebo penisu – když přestanete mít sex? Na začátek je důležité upozornit na to, sexuální abstinence působí na každého odlišným způsobem a není zárukou ničeho níže zmíněného.

Úzkosti a stres

Při sexu se v mozku uvolňují chemické látky oxytocin a serotonin. Díky nim zažíváte ty nádherné a euforické stavy a pocit emocionálního pouta k partnerovi či partnerce. Oxytocin se navíc spojuje s nižšími pocity stresu nebo úzkostí. Když se zřeknete sexu, tělo může přestat produkovat své typické množství obou hormonů. A dostaví se absťák. To by si teoreticky mohlo vybrat daň na vašem duševním zdraví v podobě úzkostí a stresu i ze sebemenších drobností.

Ne každý, kdo přestane se sexem, však tento efekt zažije. Zdroje oxytocinu jsou i jiné formy fyzického doteku jako je objímání nebo mazlení, i když za nimi není romantický nebo sexuální motiv. Pokud si všimnete, že nedostatek sexu vaši náladu negativně ovlivňuje, jednoduše masturbujte a doplňujte si oxytocin kdykoli se vám zachce.

TIP: Předplaťte si passionBOX a dopřejte si pravidelnou dávku rozkoše. Každý měsíc vám přijde na míru namíchaný balíček erotických hraček a pomůcek.

Masturbace má z fyziologického hlediska stejný efekt jako sex.

Méně úzkostí a stresu

Počkat? Nepsali jsme výše něco jiného? Ne, neprotiřečíme si. Sexuální život může být pro některé jedince velmi stresující záležitostí. Strach z odmítnutí, úzkost z potenciální nákazy sexuálně přenosnou chorobou, strach ze špatné sexuální zkušenosti, seznamování za účelem sexu… To všechno v někom může vyvolat tolik nepříjemných pocitů, že je možná lepší vykašlat se na to. Důležité je netlačit se do toho jen proto, abyste nebyli pro své okolí divní.

Sušší a tenčí vagína

Ženy v menopauze nejspíše dobře ví, o čem je řeč. Během menopauzy tělo produkuje méně estrogenu, což může způsobit sušší a tenčí vaginální tkáň (tzv. vaginální atrofie). Absence sexu může vaginální atrofii ještě zhoršit. Sex totiž pomáhá vagíně vytvářet větší lubrikaci a přesouvá krev do pohlavních orgánů, aby pomohla udržet tkáně kypré. Nicméně, nemusíte mít partnerský sex, abyste tomu předešli. Masturbace je totiž z fyziologického hlediska srovnatelná se sexem.

Pohřbíte sexuální touhu

Období abstinence může snížit vaše libido. Celibát jednoduše zastaví ty spontánní pocity vzrušení a tvorbu chemických látek, které způsobují touhu po sexu. Samozřejmě je to velmi individuální a nedostatek sexu naopak může vaši sexuální touhu ještě nabudit. Jakmile se vrátíte zpět do akce, jistě si všimnete, jak vaše libido zase stoupá. Malá studie z roku 2014 navíc zjistila, že muži a ženy nejvíce touží po sexu den poté, co měli pohlavní styk. Navíc tato zvýšená potřeba soulože zapříčinila ještě příjemnější prožitky.

Soustředění na výkon

Abychom tu neházeli jen samá negativa, věděli jste, že takový Pythagoras, Aristoteles, nebo třeba Platon byli velkými zastánci sexuální abstinence a když tvořili, sex neměli? Věřili totiž, že absence sexu pozvedne jejich mentální schopnosti. Vzhledem k výsledkům jejich práce na tom možná něco bude.

Sexuální půst uznávají i někteří dnešní koučové a psychologové, kteří tvrdí, že vás sexuální abstinence osvobodí a vy se tak budete více soustředit na seberozvoj, své okolí i koníčky. Inu, musíte vyzkoušet sami a uvidíte.

Nicméně sexuální zdrženlivost je něco, k čemu se veřejně hlásí i současné známé osobnosti jako třeba Justin Bieber, Jessica Simpson, Mariah Carey, Orlando Bloom či Lady Gaga.

Zastánci celibátu tvrdí, že čím méně myslíte na sex, tím více se můžete soustředit na seberozvoj.

Hlad po dotyku

Kombinace orgasmu a doteků kůže na kůži zvyšuje emocionální propojení mezi zúčastněnými, a to díky uvolňování oxytocinu. Bez intimního kontaktu vás může popadnout „hlad po pokožce“ nebo „hladovění po dotyku“. Tato reakce, známá také jako psychická deprivace, způsobuje, že lidé až zoufale touží po fyzickém kontaktu. Mohou se cítit méněcenní, nechtění a zápasit s nižším sebevědomím. Hlad po dotyku ale nevzniká jen tehdy, když nemáte sex. Můžete se tak cítit i tehdy, když nemáte nesexuální kontakty, např. obejmutí, pohlazení, poplácání po zádech apod.

Nedostatek dotyku – bez sexu nebo bez fyzického kontaktu – může také zvýšit pravděpodobnost, že onemocníte a budete se cítit rozrušení. Kontakt kůže na kůži může snížit stres a zlepšit sebevědomí, údajně dokonce posílit náš imunitní systém. Naše pokožka interpretuje pozitivní dotek tak, aby zvýšil hladinu serotoninu, díky čemuž je pravděpodobnější, že se budete cítit šťastní a zdraví.

Menší riziko nakažení sexuální chorobou

Je to paradox. Dnešní doba nabízí tolik množností, jak se chránit před nechtěným těhotenstvím i pohlavně přenosnými chorobami. Přesto čísla v řadě zemí rostou a nejde zdaleka o ty méně vyspělé. Tahle doba jednoduše nahrává sexuální uvolněnosti i alkoholu, a tak na řádnou ochranu mnohdy zapomínáme. Abstinence tedy může být způsob, jak se vyhnout rizikům spojeným se sexem – jako je těhotenství a pohlavně přenosné choroby – dokud nebudete připraveni jim předcházet a/nebo je zvládnout.

Potrvá déle, než se vzrušíte

Po sexuální přestávce může trvat déle, než se vrátíte do hry a platí to jak pro ženy, tak pro muže. Zatímco ženy může potrápit dosud nepoznaná vaginální suchost, pánům může trvat, než se jim nádobíčko postaví. I když to není prokázána příčina, existuje souvislost mezi menším množstvím sexu a zvýšeným rizikem erektilní dysfunkce. V obou případech pomůže hlavně trpělivost obou a ochota vašeho sexuálního partnera, aby si dal práci s tím vás vzrušit. Na druhou stranu si užijete mnohem delší předehru, což také není od věci, no ne?

Zpět na blog

Napište komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny.

 • Je sex během menstruace bezpečný?

  Je sex během menstruace bezpečný?

  Lidmila Maršálková

  Sex během menstruace už není takové tabu jako dříve. Mnoho párů to dělá, ještě více žen v tomto období masturbuje. Stále však existuje mnoho mnoho dívek a žen, které váhají. A...

  Je sex během menstruace bezpečný?

  Lidmila Maršálková

  Sex během menstruace už není takové tabu jako dříve. Mnoho párů to dělá, ještě více žen v tomto období masturbuje. Stále však existuje mnoho mnoho dívek a žen, které váhají. A...

 • Užijte si sex ještě víc a zkuste španělské mušky

  Užijte si sex ještě víc a zkuste španělské mušky

  Lidmila Maršálková

  Slibují větší chuť na sex a nevšední sexuální zážitek. Opravdu ale španělské mušky fungují? Zjistěte, co afrodiziakální kapky obsahují, pro koho jsou vhodné a podle čeho je vybírat. Na závěr...

  Užijte si sex ještě víc a zkuste španělské mušky

  Lidmila Maršálková

  Slibují větší chuť na sex a nevšední sexuální zážitek. Opravdu ale španělské mušky fungují? Zjistěte, co afrodiziakální kapky obsahují, pro koho jsou vhodné a podle čeho je vybírat. Na závěr...

 • Mokrý orgasmus: Průvodce squirtingem pro začátečníky

  Mokrý orgasmus: Průvodce squirtingem pro začáte...

  Lidmila Maršálková

  Láká vás mokrý orgasmus, ale nevíte, jak na něj nebo co od tohoto zážitku očekávat? V tomto článku vám přiblížíme ženskou ejakulaci, jak k ní dochází a zbouráme některé mýty...

  Mokrý orgasmus: Průvodce squirtingem pro začáte...

  Lidmila Maršálková

  Láká vás mokrý orgasmus, ale nevíte, jak na něj nebo co od tohoto zážitku očekávat? V tomto článku vám přiblížíme ženskou ejakulaci, jak k ní dochází a zbouráme některé mýty...

1 z 3