Klitoris: Všechno, co o něm (ne)musíte vědět

Klitoris: Všechno, co o něm (ne)musíte vědět

Klitoris (nebo také postěváček) je fascinujícím pohlavním orgánem. Věda dosud nepřišla na jediný logický důvod, proč ho ženy mají. Zkrátka a jednoduše jediným úkolem klitorisu je přinášet ženám rozkoš. Už to je samo o sobě velká zajímavost. My nich ale našli desítky a vybrali jsme pro vás 25 největších zajímavostí. Některé z nich dokonce využijete i v praxi.

1. Klitoris s věkem roste

S pubertou se klitoris značně zvětšuje a roste až do konce puberty. Za tu dobu se zvětší až 1,8×. Nezastaví se ani po menopauze, vyroste na sedminásobek velikosti, než jakou měl po narození.

I to je mimochodem důvod, proč ženy prožívají sex jinak v 25 a jinak ve 40. Možná jste si, dámy, všimly, že se s přibývajícím věkem snáze vzrušíte.

2. Klitoris je věčný

I když s věkem roste, ve 20 i v 80 funguje naprosto stejně. Je to jediná část těla, která nikdy nestárne.

3. Viditelná část klitorisu je jen špička ledovce

Konkrétně vidíme jen čtvrtinu. Postěváček je ve skutečnosti poměrně velký orgán (asi jako penis), který připomíná chobotničku. Dvě jeho největší “chapadla” se táhnou mezi malými a velkými stydkými pysky.

4. I skrytá část klitorisu je velmi citlivá

Bez speciální erotické hračky se nejspíše neobejdete. Abyste tuhle “chobotničku” vzrušili, potřebujete vibrátor s funkcí sonických (zvukových) vln. Tato technologie umožňuje stimulaci skryté části tkáně klitorisu a nese veeelmi uspokojivé výsledky.

5. Klitoris mají všechny samice savců

Patří sem delfíni, tygři, netopýři, myši, krtci, mroži, kočky, psi a mnoho dalších. Klitoris modré velryby může být dlouhý dokonce až 90 cm! Navíc nejnovější studie z roku 2022 přišla s fascinujícím objevem. U delfínů se klitoris nachází v blízkosti vaginálního otvoru, což znamená, že je pravděpodobně stimulován během pohlavního styku.

Samice delfínů skákavých si navzájem stimulují klitorisy pomocí ploutví nebo čenichů. Stejně jako lidské klitorisy mají delfíni spoustu nervů, erektilní tkáně a krevních cév, což naznačuje, že delfíni dosahují potěšení podobně jako ženy.

Věda postupně odhaluje, že klitoris má nejspíše více nervových zakončení než se roky tvrdí.

6. 8 000 nervových zakončení? Je jich více

Dosud se téměř všude prezentovalo, že klitoris má 8 000 nervových zakončení. Nicméně pořádný výzkum, který by to potvrdil či vyvrátil, proběhl až nedávno. A co vědci zjistili? Že nerv klitorisu má 10 281 vláken! Což je více dvojnásobek toho, kolik jich má penis. Autoři výzkumu ale uvádějí, aby se tento odhad prozatím nebral jako definitivní číslo. Výzkum stále prochází recenzním řízením a byl proveden na velmi malém počtu vzorku.

7. Tím to však nekončí

Proč se spokojit s osmitisícovkou, když můžete dojít až na vrchol? Pocity odehrávající se v klitorisu se mohou šířit po pánevní oblasti a ovlivnit asi 15 000 dalších nervových zakončení! Jen se neostýchejte a chtějte všechno!

8. Potřebuje svůj čas

Přestože má tolik nervových zakončení, neviňte sebe či svou partnerku, pokud ji stimulace klitorisu neudělá do minuty. Každý postěváček je jiný a unikátní. Někdy může stimulace k jeho plnému vzrušení trvat až 45 minut a je to naprosto v pořádku.

9. Klitoris má mnoho podobného s penisem

Klitoris má stejnou anatomii jako mužské genitálie. Má předkožku, dřík a žalud.

10. Klitoris se používá pro změnu pohlaví

Právě díky bodu zmíněnému výše je klitoris dobrým základem pro modelaci penisu. S pomocí hormonů se klitoris mnohonásobně zvětší a spolu s kůží z předloktí, z lýtka, ze zad nebo ze stehna vymodelují lékaři penis.

11. Klitoris má erekci. Ano, jakože fakt!

Erekce se netýká jen penisu. Když je klitoris vzrušený, krev proudí do erektilní tkáně, která tvoří klitoris (je to stejná tkáň jako v penisu). To způsobuje jeho překrvení a dochází k tzv. erekci klitorisu.

12. Při vzrušení se zvětší

Stejně jako penis také klitoris při vzrušení oteče. I když může nabobtnat asi na třistanásobek své původní velikosti, ničeho se nelekejte. Nejspíš si toho ani nevšimnete.

Když jste vzrušená, klitoris se může zvětšit až trojnásobně.

13. Má své limity

Právě výše zmíněné zvětšení klitorisu způsobí, že může dosáhnout svého maxima. Poté může být jeho další stimulace nepříjemná nebo bolestivá. V ten moment je lepší přejít k dráždění jiných erotogenních zón a k postěváčku se vraťte později.

14. Je to lék na bolest

Stimulace klitorisu zakončená orgasmem může mít opravdu tento efekt. Trpíte-li bolestivými menstruačními křečemi, mohou orgasmy uvolňovat endorfiny, které zmírní nepohodlí. Když vyvrcholíte, děloha se více stáhne, což zase může vést ke kratším menstruacím!

15. Na velikosti nezáleží

Stejně jako penisy, klitorisy mají všechny tvary a velikosti. A na velikosti nezáleží ani u jednoho. Jak říká profesorka sexuologie na Pace University a autorka knihy The Clitoral Truth:

„Přemýšlejte o tom takto: Mozek je hlavní pohlavní orgán, genitálie jsou prostě jen receptory potěšení. Souvisí to spíše s vizuální, hmatovou a orální stimulací než s velikostí klitorisu. Nemělo by to (velikost klitorisu - pozn. autorky) mít vliv na potenciál potěšení.“

16. Nicméně na vzdálenosti záleží

Vzdálenost mezi klitorisem a vaginálním otvorem údajně předpovídá šanci na vaginální orgasmus. I když jak se to vezme…. vaginální… Studie z roku 2014 publikovaná v Journal of Sexual Medicine říká, že čím blíž je klitoris k vagině, tím snáz dosáhne žena orgasmu. Logicky je to proto, že při vaginální penetraci dochází k nepřímé stimulaci klitorisu.

17. Muži, ženy… všichni jsme na tom na začátku stejně

Věc se má tak, že všechna miminka mají při početí úplně stejnou pohlavní tkáň. Až zhruba ve 12 týdnech se genitálie každého dítěte začnou diferencovat na penis nebo stydké pysky.

18. Klitoris se během ovulace zvětšuje

Existuje jeden předběžný výzkum, který naznačuje, že objem klitorisu se může v průběhu cyklu měnit. Jedna malá studie zjistila, že velikost klitorisu se zvýšila asi o pětinu ve dnech před, během a po ovulaci a zmenšila se před menstruací. Nicméně na tohle téma bude potřeba provést ještě několik výzkumů, než to bude oficiální.

19. Existuje květina, co připomíná klitoris

Clitoria ternatea, u nás známá jako Klitorie ternatská (nebo také jako Modrý čaj z Madagaskaru), je malá modrá rostlina, která se často používá k léčebným účelům. V ájurvédě, starém systému indické medicíny, se používá pro léčbu ženských reprodukčních poruch.

Klitorie ternatská nedostala svůj název jen tak náhodou. Její květ opravdu připomíná klitoris.

20. Klitoris byl oficiálně objeven… mužem

Anatom Mateo Renaldo Colombo, italský profesor, v roce 1500 tvrdil, že objevil klitoris. Nazval ho amor Veneris, vel dulce-do - "láska nebo sladkost Venuše." Ano, na tu dobu možná šokující objev pro pány, ale ženy už dávno věděly, jak to je.

21. Aktuální pojmenování vzniklo celkem nedávno

„Klitoris“ je relativně nové označení tlačítko ženské rozkoše. První zaznamenané použití slova „clit“ bylo v Americe v 50. letech 20. století.

22. Neznámý původ slova

Etymologové si nejsou jisti, odkud toto slovo pochází. Pravopis naznačuje, že pochází z řečtiny, ale kromě toho má kořen slova několik možností. Online etymologický slovník si klade otázku, zda pochází z kleiein, což znamená „zatáhnout do pochvy“, nebo klitys znamená, což znamená „stranou kopce“ nebo kleis pro slovo „klíč“ nebo kleitoriazein, což je v řečtině „lechtat“. Všechny se zdají docela vhodné, že?

23. Historie mu vždy nepřála

Klitoris byl v minulosti několikrát označen za ďáblův nástroj, což samozřejmě souhlasíme. Nicméně bychom si jeho odstranění rozhodně nepřáli. Některým doktorům to ale přišlo jako super nápad a jediné řešení, jak se u žen vypořádat s depresemi či schizofrenií a hlavně s… Tou otravnou potřebou žen uspokojovat se!

24. (Ne)známé praktiky z Velikonočního ostrova

Málokdo hrotil velikost klitorisu tak jako domorodci na Velikonočních ostrovech. Muži u svých družek upřednostňovali klitoris a někteří se ho, s různým stupněm úspěchu, pokoušeli tento orgán u svých dívek zvětšit.

25. Největší lidský klitoris

V knize Sexuální anatomie se autor W. Francis Benedict zmiňuje o 30centimetrovém klitorisu, který měla jedna vídeňská dáma.

Zpět na blog

Napište komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny.

 • Je sex během menstruace bezpečný?

  Je sex během menstruace bezpečný?

  Lidmila Maršálková

  Sex během menstruace už není takové tabu jako dříve. Mnoho párů to dělá, ještě více žen v tomto období masturbuje. Stále však existuje mnoho mnoho dívek a žen, které váhají. A...

  Je sex během menstruace bezpečný?

  Lidmila Maršálková

  Sex během menstruace už není takové tabu jako dříve. Mnoho párů to dělá, ještě více žen v tomto období masturbuje. Stále však existuje mnoho mnoho dívek a žen, které váhají. A...

 • Užijte si sex ještě víc a zkuste španělské mušky

  Užijte si sex ještě víc a zkuste španělské mušky

  Lidmila Maršálková

  Slibují větší chuť na sex a nevšední sexuální zážitek. Opravdu ale španělské mušky fungují? Zjistěte, co afrodiziakální kapky obsahují, pro koho jsou vhodné a podle čeho je vybírat. Na závěr...

  Užijte si sex ještě víc a zkuste španělské mušky

  Lidmila Maršálková

  Slibují větší chuť na sex a nevšední sexuální zážitek. Opravdu ale španělské mušky fungují? Zjistěte, co afrodiziakální kapky obsahují, pro koho jsou vhodné a podle čeho je vybírat. Na závěr...

 • Mokrý orgasmus: Průvodce squirtingem pro začátečníky

  Mokrý orgasmus: Průvodce squirtingem pro začáte...

  Lidmila Maršálková

  Láká vás mokrý orgasmus, ale nevíte, jak na něj nebo co od tohoto zážitku očekávat? V tomto článku vám přiblížíme ženskou ejakulaci, jak k ní dochází a zbouráme některé mýty...

  Mokrý orgasmus: Průvodce squirtingem pro začáte...

  Lidmila Maršálková

  Láká vás mokrý orgasmus, ale nevíte, jak na něj nebo co od tohoto zážitku očekávat? V tomto článku vám přiblížíme ženskou ejakulaci, jak k ní dochází a zbouráme některé mýty...

1 z 3